szkoła podstawowa, etap II
klasa: IV, V
przyroda - biologia




Cele
Cel główny:
Uczniowie dowiedzą co to jest DNA, nauczą się je wyodrębniać z komórek roślinnych i zwierzęcych, dowiedzą się jak wygląda ich DNA.
Podstawa programowa
Cele kształcenia. Wymagania ogólne. Obserwacje, pomiary i doświadczenia.
"Uczeń korzysta z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, badań, doświadczeń, tekstów, map, tabel, fotografii, filmów), wykonuje pomiary i korzysta z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej); dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji i doświadczeń; stosuje technologie informacyjno-komunikacyjne.”
„Organizm człowieka. Celem tego działu jest ukazanie budowy i funkcjonowania wybranych układów składających się na organizm człowieka.”
Metody pracy
Problemowe
Praktyczne
Podające: pogadanka, dyskusja.




Jak wygląda moje DNA?
DNA to podstawowe pojęcie będące punktem wyjścia do zrozumienia istotnych obecnie zagadnień takich jak żywność modyfikowana genetycznie czy badania genetyczne.
Zajęcia „Jak wygląda moje DNA?” to warsztaty podczas, których uczniowie samodzielnie wyizolują swoje DNA z własnej śliny.
Nauczyciel ma do dyspozycji filmowe instrukcje, dzięki którym przeprowadzenie doświadczeń z uczniami nie będzie dla niego żadnych problemem. Ułatwieniem wprowadzenia tematu jest gotowa karta pracy porządkująca wiedzę uczniów.

60 min
Autorka scenariusza
Magdalena Jarzębowska
Biolog z wykształcenia, nauczyciel z pasji. Miłośniczka owadów, szczególnie wodnych, fascynatka chemicznej komunikacji między zwierzętami, w tym feromonów, zwanych "molekułami miłości". Przez 4 lata pracowała na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk o Środowisku UJ, gdzie zgłębiała tajniki ewolucji i genetyki, z kolei na Uniwersytecie Łódzkim uczyła nauczycieli dydaktyki biologi i przyrody. Obecnie stara się codziennie zarażać swoją miłością do biologii najmłodszych, prowadząc warsztaty przyrodnicze w przedszkolach.

Zobacz, jak wyglądają zajęcia